Mağaza Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Mağaza Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Renkler insanların hayatında farklı bir yere sahiptir. Her renk insan algısında farklı duygular ve hisler uyandırır. Bu nedenle her rengin insana verdiği anlam farklıdır. Örneğin, Mavi renk saygı ve otoriteyi yansıtırken Yeşil renk doğayı yansıtır. Sarı renk yeniliği çağrıştırırken Kırmızı renk heyecan ve kuvveti çağrıştırır. Beyaz renk insana saflığı ve temizliği hissettirir . Bu şekilde tüm renklerin insana verdiği bir anlamı vardır. Tasarımcılar renklerin anlamlarını bildikleri için mağaza dekorasyonunda renklerin kullanımına ayrıca dikkat etmektedirler.

Mağazada zemin ve tavan renk uyumu olması ve mağaza içerisinde sergilenecek ürünleri arka plana itebilecek renklerin kullanımından uzak durulmalıdır. Mağaza içerisinde çok fazla zıt ve birbirine uyumsuz rengin kullanılması müşterilerin dikkatini dağıtmakta ve ürünlerden uzaklaştırmaktadır. Aynı şekilde mağaza raflarının da sergilenen ürünlerle uyumlu bir renkte olması gerekmektedir. Örneğin mağazada yer alan ürünler metal renkteyse rafların beyaz veya şeffaf olması renk uyumunu desteklemektedir.

Giyim, mobilya gibi modanın içinde ve çeşitliliğin fazla olduğu mağazaların dekorasyonu sezondan sezona modanın değişmesi nedeniyle her dahim yenilmelidir. Modaya göre sezonun en fazla tercih edilen renklerinin kullanılması müşterilere mağazanın canlı olduğunu hissettirmektedir. Bu durum mağazalar için müşterilerin algılarında bir noktaya oturtulması açısından önemlidir.